VR elamus
Ajarännak VR Toila 1938

Kas kavatsed Ida-Virumaad külastada ja mõtled kuhu minna ja mida teha? Miks mitte reisida ajas tagasi aastasse 1938 ja kogeda Toila Oru lossi ja parki nagu see kunagi oli! Oru loss hävitati Teises maailmasõjas ning nii ongi selle uhke hoone külastamine võimalik vaid virtuaalsuses. Oru park oma liigirikkusega on väärt külastuskohaks tänaseni ning kuulub looduskaitse alla.

Mahe suvetuul silitab noorte pärnapuude lehti ja kiigutab õrnalt rosaariumis õitsevate lillede kroonlehti. Õitsevate rooside lõhn mõjub aias jalutajatele lummavalt ning seal, panga serval vaatega merele kõrgub uhke roosakasvalge ehitis. On 1938. aasta juulikuu. Veel pole kellegi huultel küsimust: „Aga kus see siis oli?“

Ajarännak „VR Toila 1939“ hõlmab kahte virtuaalset rännakut ja mitmeid eriprogramme koostöös kohalike turismiettevõtetega.

VR Toila 1938
I osa

Virtuaalse ajarännaku esimene osa viib sind sissejuhatavale jalutuskäigule Oru parki. Alustad teekonda varajasel hommikutunnil ja tutvud Oru lossi rajamise ja renoveerimise lugudega. Naudid päikesetõusu ning piilud suurde söögisaali. Tegus päev lõppeb lossi tornis päikeseloojangut vaadates.

 

Kadunud hiilguse jälgedes
II osa

Ajarännaku teises osas ärkab ellu lossi kõige uhkem ruum, rikkaliku dekooriga suur saal. Rännakul kuuled presidendi kaasaegsete meenutusi tema tegemistest nii lossis kui lähemas ümbruses. Sinu ees avanevad vaated riigipea suveresidentsi suurele saalile, mida ilmestavad sinakas-lillaka kristalliga massiivsed kroonlühtrid ja kunstnik Vladimir Makovski laemaal.

Eriprogrammid

Rännak president Pätsi radadel piduliku ajastu lõunaga

Eriprogramm sisaldab kahte virtuaalset ajarännakut ning pidulikku kolmekäigulist ajastu lõunat või õhtusööki spetsiaalselt valitud muusika saatel Toila SPA Hotelli restoranis.

 

Ajarännak viie meelega

Ootame teid seikluslikule rännakule, mille käigus kogete Oru lossi ja parki 1938. aasta juulikuu moodi nii maalt kui merelt. Pärast virtuaalset ajahüpet proovite järele, kuidas maitseb juulikuu ning siirdute purjekaga Tütarsaare Aino merele, et teha kindlaks, kus see Põhja-Euroopa võimsaim kiviktaimla ikkagi asus. 

 

Interaktiivsed haridusprogrammid 

Muutke õppimine kogemuslikuks elamuseks!

 

 

 

 

Suurejooneline palee kaunis Pühajõe orus oli algselt 19. sajandi Venemaa ühe jõukama kaupmehe Grigori Jelissejevi suvila. Selle ehitas itaalia renessansstiilis Vene arhitekt Gavril Baranovski. Pargi kujundajaks oli Georg Kuphaldt, mõjukas Saksa maastikuarhitekt, kes kavandas aedu ka Riiga, Tallinna ja Peterburgi. 57-toaline kolmekorruseline hoone valmis 1899. aastal.

1935. aastal ostsid kolm Eesti töösturit lossi ja pargi ning kinkisid selle riigile president Pätsi suveresidentsiks. Esimeseks kõrgeks külaliseks oli Soome president Pehr Evind Svinhufvud.

13. augustil 1941 süütasid nõukogude hävituspataljonalsed lossi. Hoone jäi varemetesse. Väärtuslikum vara nagu maalid, lauahõbe oli juba varem Venemaale viidud. 1944. aasta sügisel õhkisid taganevad Saksa väed varemed ja lossi kõrvalhooned. Hävis kõik.

Tule koge põnevat ajarännakut Toila-Oru lossis! 

Arendus: BLUERAY
Teenuse osutaja: BLUERAY

PRAKTILINE INFORMATSIOON

LAHTIOLEKU AJAD

 • Septembrist maini > ettetellimisel (min 3 päeva ette, min tellimus 120 EUR)
 • Juunist augustini > Teisipäevast pühapäevani 11–18
 • Palun saabuge 15 min enne algust. 
 • Rännakud algavad igal täistunnil. Viimane VR-tuur tund enne sulgemist.
 • Kestus: ~40 min

HINNAD

 • Täispilet 12
 • Sooduspilet (lapsed (7 – 18), pensionärid) 9
 • Perepilet (vähemalt 1 täiskasvanud ja 1 laps) 9 inimene
 • Grupipilet (alates 10 inimest) 10 inimene
 • Interaktiivsed haridusprogrammid 13 € õpilane

LIGIPÄÄS

 • Alguspunkt on meie klaasist paviljon Oru pargi ja Toila gümnaasiumi vahelise jalgtee ääres.
 • Virtuaalsed ajarännakud toimuvad õues.
 • Audiogiid: eesti, vene, inglise, läti, leedu, soome ja saksa keeles.
 • Park on ligipääsetav ratastoolis.
 • VR võib põhjustada küberiiveldust.
 • Sobilik lastele vanusest 7+ aastat.
 • Suure huvi tõttu soovitame broneerida piletid enne külastust veebis.

KUIDAS TULLA?

Lossiplatsi 3, Pühajõe küla, Toila vald, Ida-Virumaa, Estonia
Google Maps: VR Toila 1938
Vaata Facebooki video.

 

 

 

 

Ilmunud lood

Delfi Reisijuht Müstiline Ida-Virumaa, kus seiklusi jagub igaühele

Eve Kallaste reisikiri Seikluslik Ida-Virumaa ootab külla!

 

etEstonian